pirmdiena, 2011. gada 28. marts

Seminārs-diskusija „Sapņi – tavas zemapziņas valoda”.

Redzēji sapni, kuru grūti aizmirst? Vēlies zināt tā nozīmi? Portāls „Sievietes Pasaule” sadarbībā ar „Labo Domu Pietura” 13. aprīlī plkst. 18.30 organizē savām lasītājām īpašu semināru-diskusiju „Sapņi – tavas zemapziņas valoda”. Atnāc un uzzini atbildes uz interesantiem jautājumiem:

- Kas ir sapņi? Kāpēc mums tie ir nepieciešami?
- Ko sapnis vēsta, kā to pareizi tulkot?
- Vai tas ir svarīgi - atcerēties sapni? Kāpēc ir cilvēki, kuri savus sapņus neatceras?
- Vai sapņus iespējams kontrolēt? Kā izmantot sapņa enerģiju?
- Sapņi, kurus gribas aizmirst. Kā atbrīvoties no nakts murgiem?



Kur? Portāla „Sievietes Pasaule” saulainajā birojā Brīvības ielā 99, Rīgā.
Kas? Semināru vada pārvērtējošās konsultēšanas privātprakses „Labo Domu Pietura” konsultante Elīna Neilande
Cik? Dalības maksa 5 Ls/pers.

Elīna Neilande
„LABO DOMU PIETURA”
Pārvērtējošais konsultants
elina@labodomupietura.lv
http://www.labodomupietura.lv

otrdiena, 2011. gada 22. marts

Saki taču godīgi, ka Tev ir bail...

(kāda sapņa tulkojums)

-„Tev ir sapņu grāmata?
-„Sapņu grāmatās ir sarakstītas pilnīgas muļķības!” es stingri nosaku.
-„Es zinu, tāpēc jau man tādas nav…” viņa taisnojas un nervozi iesmejas.
-„Kas noticis? Slikts sapnis?” mani tas, protams, interesē.
Es nezinu, man liekas, ka notiks kaut kas briesmīgs…” viņa šņukst. Pilnmēness nakts viņai likusi piedzīvot sapni, kurā viņa ar vīru stāv savas savrupmājas viesistabā, lūkojoties, kā aiz loga vējš plosa priedi – milzīgu, cēlu un līdz šim gadsimtiem pasargātu koku. Plosa, līdz tā brakšķēdama lūzt un uzveļas mājas jumtam, iedragājot to un atklājot laulātajam pārim skaidras, tumša samta zilas un viscaur zvaigžņotas debesis. „Tās bija skaistas, bet sajūta biedējoša…” viņa saka.

Noskaidrojam, ka priede, viņas kopš bērnības mīļākais koks, viņai asociējas galvenokārt ar dzīvību, tās spēku un varenību. Savukārt spilgtākais moments sapnī ir brīdis, kad lūstošais koks iedragā mājas jumtu – drošības un pasargātības sajūtu, visaptverošu māju simbolu. Plašā debess pār viņu galvām – mūžība, varenība, Dievs.

-„Kur tu šobrīd dzīvē izjūti bailes par kāda dzīvību, kas var iedragāt tavu drošības sajūtu, ietekmēt visu, kas saistīts ar tavu māju sajūtu? Kāpēc tas tev liek domāt par mūžību?

Viņas vīram ir veselības problēmas, gaidāma sarežģīta operācija, ilgs un smags atveseļošanās periods, nekādu garantiju, tikai cerības un paļaušanās. Viņa ir stipra, ne mirkli neatļaujas salūzt zem baiļu sloga par iespējamo zaudējumu, tāpēc sapņo. Zemapziņa viņai ļauj sapnī piedzīvot to, ko viņa noliedz nomodā esot – bailes un uztraukumu par mīļoto vīrieti, par to, kā viņa prombūtne mainīs viņas dzīvi, viņas māju un drošības sajūtu. Viņa tic Dievam un pēcnāves dzīvei mūžībā, kas viņu nebiedē, jo ir droša vieta, kur kādreiz atkal tikties ar visiem sev mīļajiem. Biedē tikai iespējamais zaudējums.

Dzīves laikā mēs saņemam tik atšķirīgus vēstījumus par to, kā jāizturas pret cilvēkiem smagu slimību laikā. Mēs mēdzam izlikties, ka nekas slikts nav noticis, ka par nāves bailēm nedrīkst runāt, tās jāignorē kā neredzamu objektu, kamēr naktīs rijam asaras un klusībā lūdzam Dievu dot vēl vienu iespēju, apžēlot un ļaut mīļotam cilvēkam palikt vēl mazliet ilgāk. Tāpat mēs mēdzam bravūrīgi skandināt, ka viss ir pārvarams, kā medicīna ik dienas sper milzu soļus, ka nav vērts nokārt degunu, ka kaimiņu Ilmārs ticis galā ar tādu un tādu nāvējošu kaiti, līdzīgi kā kolēģa māsīcas vīramātes māsa. Un atkal – asaras spilvenā. Vēl mēdzam lasīt žurnālus, kur uzrunājoša intervija ar smagu slimību pārcietušu un tautā iemīļotu aktieri ļauj ticēt un vienkārši zināt, ka viss būs labi. Pseidoiedvesma un vakarā spilvens. Vai vēl trakāk – mēdzam nolīst savā istabā, pieraudāt to pašu spilvenu un pārvietoties ar sarkanām, uztūkušām acīm kā par milzīgu biedu pašam „uz nāvi notiesātajam”. Tā taču mēs darām? Vēlamies pasargāt paši sevi un viņu. Sev neatzīstoties, viņu nesāpinot.

Bet kā būtu, ja mēs būtu līdz kaulam godīgi? Ja pateiktu visu, ko uzticam tikai spilvenam? Ka mīlam, ka baidāmies, ka jūtamies nedroši, ka izslīdējis līdz šim tik stabilais pamats zem kājām. Bet pats galvenais – uzzināt, kā jūtas viņš, mūsu mīļais tuvinieks. Ko viņš domā, no kā viņam bail, kādas ir viņa bailes, kā tās izskatās, kā smaržo, kā uzvedas? Vai viņš tic Dievam, kādu redz dzīvi pēc nāves, vai vispār to redz? Būt atklātiem šodien, šeit un tagad, nevis vakaros spilvenā, nakts murgos vai, vēl ļaunāk, pie ziediem klātas kopiņas.

Mums visiem ir bail. Gan tev, gan viņam. Bet par to drīkst runāt. Un noteikti vajag. 


Elīna Neilande
„LABO DOMU PIETURA”
Pārvērtējošais konsultants
m.t. 29467274
elina@labodomupietura.lv
http://www.labodomupietura.lv

svētdiena, 2011. gada 6. marts

Zīdainis autiņbiksītēs vai jauns darbs? - Sapņu tulkošana.

Sapņi un to izmantošana pārvērtējošajā konsultēšanā.

„Man šonakt bija TĀDS sapnis!...” tik bieži dzirdu šo frāzi no apkārtējiem un lietoju arī pati. Atminos, ka manā bērnībā, 80mitajos gados, bieži tika izmantota grāmatiņa „Sapņu tulks”, kur skaidrā latviešu valodā bija norādīts, ka, ja sapnī redzi, piemēram, raudošu bērnu, tas draud ar….to un to. Tagad, divdesmit gadus vēlāk, es sapņus tulkoju pati klientu konsultēšanas ietvaros, izmantojot tos kā lielisku instrumentu klientuemocionālo grūtību risināšanā. 

Sapņiem mēdz būt svarīga loma un tos nevajadzētu ignorēt. Gluži otrādi – likt lietā, liekot tiem strādāt mūsu labā. Ja esi ieradies uz konsultāciju gatavs pasūdzēties par sapni, nekautrējies par tā iespējamo nenozīmību - tas neapšaubāmi satur informāciju, kas atklās tavu pašreizējo psiholoģisko stāvokli:

- Sapnis uzrāda un risina tavu problēmu, ietērpjot krāšņās bildēs un scenārijos to, par ko tev, iespējams, nomodā ir grūti pat domāt
- Sapnis attēlo tavas pašreizējās problēmas, pagātnes dilemmas un nākotnes iespējas
- Sapnis spēj piepildīt tavas slēptākās nomoda vēlmes
- Sapnis ļauj izdzīvot dzīvi, kura nav piedzīvota

Zemapziņa ir svarīgs posms tavas domāšanas procesā.Tā ir sistēma, kas nemitīgi saņem informāciju, organizē to un piedalās visas tavas dzīves pieredzes veidošanā. Kad esi norūpējies par kādu notikumu ikdienā, zemapziņa turpina to risināt ražojot krāsainus sapņus, lai apziņa var darboties ar jaunākiem notikumiem.
Sapņu tulkošana kā terapijas veids pazīstama jau kopš pagājušā gadsmita sākuma. Pārvērtējošās konsultēšanas darbā sapņu tulkošana var būt lielisks instruments, lai individuālā konsultācijā strādātu ar visai tipiskām grūtībām:

- Dzīves pārejas posmos vai radikāli jaunas pieredzes iegūšanas laikā – vecuma krīze, sociālā statusa maiņa, bērniņa ienākšana ģimenē, u.c.
- Krīzes situācijās
- Izšķirošu lēmumu pieņemšanā
- Kad tiek pieredzēts sevišķi zīmīgssapnisvaisapnis sērijās”, kasrada bailes un nepamatotas, kļūdaini tulkotas priekšnojautas

Kad pati apguvu sapņu tulkošanu, mācību seminārā dalījos iespaidos par iepriekšējā naktī pieredzēto „filmu”. Sapnī stāvēju pie bērnu pārtinamā galdiņa, uz tā gulēja zīdainis, kuram es grasījos uzvilkt tīras autiņbiksītes. Pēkšņi sastingu šausmās, ka es taču to neprotu! Izjutu patiesas bailes, vai veids, kādā grasos to izdarīt, ir pareizs, vai nenodarīšu bērnam pāri, vai vispār esmu laba mamma. 

Vispirms noskaidrojām, kas ir sapņa centrālais, svarīgākais tēls. Protams, tas bija bērns. Ar ko man asociējas bērns? Pirmā doma – milzīga atbildība. Tātad kur es tobrīd dzīvē atrodos situācijā, kad esmu saskārusies ar milzīgu atbildību, baidoties, vai spēšu ar to tikt galā? Tā bija nedēļa, kuras laikā man bija jāpieņem lēmums par dalību konkursā ar iespēju saņemt darba piedāvājumu. Kādu? Ļoti atbildīgu. Un es patiesi baidījos par šo faktu nomodā, pieredzot zemapziņas spēli sapnī ar zīdaiņa pārtīšanu. Protams, tālāk mēs strādājām ar konkrēto situāciju – kāpēc baidījos no šī darba piedāvājuma, kāpēc nejutos gana vērtīga, kāpēc kavējos uzdrošināties, utt. Sapnis toreiz ļāva atklāt, cik nozīmīgs patiesībā man ir šis jautājums, kuru biju uzskatījusi par ikdienišķu situāciju.

Kādi ir tavi sapņi? Kā tu mēdz tos tulkot?


Elīna Neilande
„LABO DOMU PIETURA”
Pārvērtējošais konsultants
m.t. 29467274
elina@labodomupietura.lv
http://www.labodomupietura.lv